U-Schacks kalender säsongen 2017-18 Se även SSF:s kalender
Aug Arrangemang Ort Inbjudan Resultat
11-13 Rockaden Open Stockholm Inbjudan Resultat
11-13 Kadettallsvenskan final Stockholm Hemsida Resultat
  27  Styrelsemöte U-schack 17.00 Västerås, VSK lokal
       
  Sep Arrangemang Ort
2 Fyrdistriktsmatch Katrineholm Inbjudan Resultat
9 US Open Uppsala Inbjudan Resultat
23 Suradraget Surahammar, Hammarskolan Inbjudan LM HG
  29-30 Västerås Open Västerås, Rudbeckianska Inbjudan Resultat
     
  Okt Arrangemang Ort
1 Västerås Open(forts) Västerås, Rudbeckianska
  6-8 Skol-SM Katrineholm Inbjudan Resultat
14 Rockadenjunioren (hög o låg) Stockholm Inbjudan L H
15 Rockadenjunioren (mellan) Stockholm Inbjudan M
20-22 Elitseriesammandrag Skåne
21 Hallsbergs GP (MGP1) Hallsberg Inbjudan L M HG
22 Allsvenskan R1  
  Nov Arrangemang Ort
12 Allsvenskan R2
18 Arosträffen (MGP2) Västerås Inbjudan L M HG
18-19 Uppsala Möte/Novemberslaget Uppsala Inbjudan UM NS
24-26 Juniorallsvenskan Västerås, Rudbeckianska Inbjudan Resultat
  Dec Arrangemang Ort
  2 Blixt & Dunder Västerås, Rudbeckianska Inbjudan Resultat
  3 Allsvenskan R3  
9 Katrineholms GP (MGP3) Katrineholm Inbjudan L M HG
  10 U-Schack styrelsemöte kl. 17 Västerås, VSK klubblokal
16 Luciablixten Linde Inbjudan Resultat
  Jan Arrangemang Ort
11 Kommunkval S4an Sala Sala Resultat
  14 Allsvenskan R4  
17 Västeråsfinal Schack 4-an Västerås, Bombardier Arena Inbjudan FM EM
  19-21 Flick-SM Västerås Inbjudan Resultat
28 Örebros GP nr 4 Örebro Inbjudan L M HG
  Feb Arrangemang Ort
4 Allsvenskan R5
16 Regionfinal S-4an Norra Västmanland Surahammar, Folkets Hus Inbjudan Resultat
16-18 Elitseriesammandrag Stockholm
18 Strängnäs GP (MGP4) Strängnäs Inbjudan L M HG
25 Allsvenskan R6
       
  Mar Arrangemang Ort
10 Snabbschack SM Knattar&Miniorer Stockholm Inbjudan Kn Mi
11 Allsvenskan R7
16 Skollag-DM Surahammar, Folkets Hus Inbjudan L M
18 Schackfyranmästaren V-ås (spec. inbjudna) Västerås, Stadshuset Resultat
18 Örebro GP (MGP5) Örebro Inbjudan L M HG
24 S4-an Länsfinal Kungsör Inbjudan Resultat
  Apr Arrangemang Ort
14-15 Kadettallsvenskan kval Stockholm Inbjudan Resultat
  21 Vårdraget (MGP6) Västerås, Rudbeckianska Inbjudan L M HG
22 Styrelsemöte U-schack kl. 17 Västerås, VSK lokal
28 Dyltaexpressen Dylta Bruk Inbjudan
  Maj Arrangemang Ort
5-6 Skollag SM Linköping Inbjudan
  Jun Arrangemang Ort
2 S4-an Riksfinal Västerås, ABB Arena Syd Inbjudan  
11 U-Schack Kongress Västerås, VSK lokal
Jul Arrangemang Ort
29/7-8/8 Schack-SM Ronneby Inbjudan